A közalkalmazottakat is érintő megszorítások miatt szeptember 15-ről 24-re halasztódhat a tanév kezdete Romániában. Erről várhatóan még kedden dönt Ecaterina Andronescu oktatásügyi tárcavezető, miután egyeztet a négy romániai tanügyi szakszervezettel.
Az iskolakezdés elhalasztásának gondolatát Gheorghe Pogea pénzügyminiszter vetette fel, amikor a hétvégén felszólította a román nagykoalíciós kormány tárcavezetőit, hogy a tárcának alárendelt intézményekben vagy tíznapos fizetés nélküli szabadságot rendeljenek el, vagy csökkentsék az alkalmazottak napi munkaidejét - írja a Szabadság című kolozsvári napilap kedden internetes kiadásában.
A közoktatásban dolgozók esetében a tíznapos fizetés nélküli szabadság időpontjának megállapítása azért okoz gondot, mert ha a kényszerszünetre októberben vagy novemberben kerülne sor, az nagy kiesést jelentene a tanulók és a pedagógusok számára egyaránt.
Az egyik tanügyi szakszervezet ezért azt javasolta, hogy a tíznapos fizetés nélküli szabadságot a tanévkezdés előtt tegyék kötelezővé, és az oktatás csak szeptember 24-én kezdődjön meg. Ecaterina Andronescu oktatási miniszter ezt nem tartja jó ötlenek, de egyelőre nincs javaslata a tíznapos kényszerszünetre vonatkozóan.
A lap által idézett Lászlóffy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség országos elnöke nem tartja elfogadhatónak a tanévkezdés elhalasztását. Szerinte a diák nem szenvedhet azért, mert a politika nem tud megoldást találni a gondokra.
A témával szintén foglalkozó Krónika című kolozsvári napilap híradása szerint a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) sem ért egyet a tanév kezdetének elhalasztásával, mert a nyári háromhónapos vakáció után a diákok novemberben újra szünidőt kapnak.
Az ellenzők között van Keresztély Irma Kovászna megyei főtanfelügyelő is, aki a Krónika kérdésére elmondta, hogy a tanév struktúrájának minden egyes módosítása az oktatás minőségét veszélyeztetheti.